Thank you to the participants who joined us for the 5th annual Gnarliest Adventure Race and 5k Trail Run at Camp Pinnacle! The results for the competitive categories are listed below. Whether or not you were a non-competitive participant, kid or competitive athlete we hope you all had as much fun as we did and will join us again next year for even bigger FUN!

Congratulations to the Overall Competitive Division Winners!


This event is timed by iDaph Timing, questions or concerns regarding your results should be emailed to timing@idaph.net



CLICK HERE TO VIEW ALL 2018 COMPETITIVE DIVISION RESULTS

Ages 10-14

Place Name City Bib No Total Time
1 Pisgah United 481 41:31.5
2 Speed Racers 464 48:07.9
3 Power Rangers 478 49:11.8
4 Plan Domination 484 49:33.6
5 Team Boliver 449 50:08.9
6 SisBro Duo 448 52;51.5
7 Angelic Devils 451 54;25.7
8 Weavervills Warriors 487 55:44.5
9 Crazy Ninjas 490 57:08.8
10 Cereal Killers 485 57:32.7


Ages 9 and under

Place Name City Bib No Total Time
1 LAX and Track 462 37:32.2
2 Mountain Monkeys 489 39:06.4
3 Pure Strength
463 40:17.5
4 Brevard Bros 434 42:41.6
5 Country Cousins 473 43:38.7
6 Team DaLozaz
452 44:23.4
7 LP Savages 445 45:56.4
8 Team Slamilton 482 46:01.9
9 Gnarly Gnarlwalls 458 46:29.9


Parent/Child

Place Name City Bib No Total Time
1 Rice Rockes 480 33:39.9
2 Fast Efficient Ford 441 43:53.9
3 The Tomahawks 457 44:38.9
4 Rowe Racers 461 46:43.7
5 Splatoon Soldiers 459 47:08.2
6 Fender Benders 2 432 47:55.1
7 Wetzel Whizzards 471 48:25..0
8 The Swift Arrows
456 52:00.5
9 Team Jawa 446 53:30.7
10 Wetzel Windriders
470 56:17.9

CLICK HERE TO VIEW ALL 2017 COMPETITIVE DIVISION RESULTS

Ages 10-14

Place Name City Bib No Total Time
1 Team Gear Grinder 103 30:31.8
2 The Awesomeness 74 31:43.7
3 Spoke and Mirrors 72 32:05.1
4 Cash Boys 77 33:31.9
5 Those Guys from Last Year 109 36:39.5
6 Yogurt Geeks 78 36:49.0
7 Country Cousins 75 36:53.2
8 THE TITANS 107 37:39.2
9 The Omega 117 37:43.0
10 Los rubios rápidos 70 38:25.4


Ages 9 and under

Place Name City Bib No Total Time
1 Bad BMXers 91 41:58.2
2 Cantering Cousins 89 42:09.4
3 The Dominators 87 43:45.0
4 Cubcat Warriors 96 47:00.8
5 Team Rucker 97 47:36.4
6 The Z-Swizz 90 51:07.1
7 Team Trex 99 1:01:44.6
8 Flash Ninja Dudes 86 1:07:11.9
9 Diamond Minecraft 94 1:07:37.3


Parent/Child

Place Name City Bib No Total Time
1 Fast Efficient Fords 66 36:42.5
2 Team Reid 65 36:46.4
3 The Wiley Wetzels 64 38:08.9
4 Double Trouble 92 41:25.7
5 Fender Benders 95 41:43.6
6 Team Explosion 68 45:42.4
7 Rayzor Rayngers 69 48:00.4
8 The R & R 62 48:02.5
9 Team Kona-Specialized 67 52:56.8
10 Team WonderWetzels 63 56:37.8



Ages 10-14

1) Team Geargrinder 20:45.0

2) Team Cruz 21:04.0

3) The Thunder 22:20.0

4) Team Cheaters 22:32.6

5) lax dudes 23:43.7

6) Team Johnsoneon 23:47.0

7) El Guapos 24:48.1

8) Moto-Boyz 25:28.5

9) Forehand Bros 25:55.0

10) fast and furious #2 26:23.7


Adult/Child

1) Reid & Reid 20:00.2

2) The Rowe Boys 20:25.8

3) Bish fliers 22:50.4

4) Leaping Frogs 25:43.5

5) WILD Wetzels 27:08.8

6) Icicle Polar Bear 47:08.5

7) GNAR'ly Ninjas 54:01.9


9 & Under



1) Fast and Furious #1 23:42.

2) DoubleBlack Diamonds 27:17.5

3) Schall Mountain Dogs 28:33.6

4) Cash Sticks 28:50.0

5) Galloping Gals 28:54.5

6) Carolina Bandidos 30:17.3

7) The Panthers 31:04.9

8) Cliff Climbers 31:20.9

9) Carolina Cyclones 31:25.5

10) Team Evil Poptarts w/Swag 31:33.6

---------------------------------------------------------------

2015 Results

Congratulations to the 2015 Overall 5K Winners!

5k Overall Male: DJ Cagle @ 27:07:00

5k Overall Female: Ana Zuber @ 36:28:00

5k 12 & under Male: Gabe Pace @ 36:52:00

5k ages 13-19 Male: Zach Cagle @ 35:19:00

5k ages 13-19 Female: Kayla Karstetter @ 46:41:00

5k ages 30-39 Female: Caroline Long @ 49:02:00

2015 Adult/Team All Male:

Levin & Jonathan Rowe – Rowe Boys

2015 Adult/Team All Female:

Donna & Alice Justice – Apple Girls

2015 Adult/Team All Co-Ed:

Emily & Jeremy Ford – Fast Ford’s

2015 All Child Team ages 11-14 All Male:

Josh Edwards and Brody Jordan – Wheels of Steel

2015 All Child Team ages 11-14 All Female:

Ella Dockedorf & Anna Bernstein – HFC Flyers

2015 All Child Team ages 11-14 Co-Ed:

Kerrington Barksdale & Woody Green – Team Nerocky

2015 All Child Team ages 8-10 All Male:

Cooper King & Xander Barber – Ninja Turtles

2015 All Child Team ages 8-10 All Female:

Elise Reed & Maggie Rogers – Elaggie

2015 All Child Team ages 8-10 Co-Ed:

James Lilly & Hunter Hill – Epic Explorers